PROFESSIONAL DESIGN AWARDS

ANALYSIS AND PLANNING

Strategic Stormwater Solutions for Transit‐Oriented Development, Green Line LRT Corridor, Minneapolis and Saint Paul, Minnesota
SRF Consulting Group, Inc.
honor award

Great River Passage Master Plan, Saint Paul, Minnesota
City of Saint Paul Department of Parks and Recreation Design and Construction Division
merit award

Nicollet Corridor Analysis and Vision, Minneapolis, Minnesota
Hammel Green and Abrahamson, Inc.
merit award

RiverFIRST Framework Plan and Priority Projects, Minneapolis, Minnesota
Tom Leader Studio
merit award

Winona+Riverfront Vision Plan, Winona, Minnesota  
University of Minnesota Center for Changing Landscapes
merit award

GENERAL DESIGN

University of Minnesota Biomedical Discovery District and Cardiovascular and Cancer Research Facility, Minneapolis, Minnesota
Damon Farber Associates
award of excellence

American Swedish Institute, Minneapolis, Minnesota
Hammel Green and Abrahamson, Inc.
honor award 

University of Minnesota Amplatz Children's Hospital, Minneapolis, Minnesota
Damon Farber Associates
merit award 

Hazelden Ignatia Courtyard, Center City, Minneapolis
LHB, Inc.
merit award 

MCTC Fine Arts Plaza, Minneapolis, Minnesota
LHB, Inc.
merit award

RESIDENTIAL DESIGN 

Wood House, Chicago, Illinois
Coen + Partners
honor award

UNBUILT WORKS 

Movement on Main, Syracuse, New York
Coen + Partners
merit award

PEOPLE'S CHOICE AWARD 

Bruce Vento Nature Sanctuary
City of Saint Paul Department of Parks and Recreation
people's choice award

Great River Passage Master Plan, Saint Paul, Minnesota
City of Saint Paul Department of Parks and Recreation Design and Construction Division
people's choice award

 

STUDENT DESIGN AWARDS

"Everywhere, Nowhere" ‐ Urban Brownfield Transformation & Willamette Falls Rediscovery, Oregon City
Hang Su
merit award

 

STUDENT ACADEMIC AWARDS

HONOR AWARD
Amber Hill
Erin Garnass-Holmes

MERIT AWARD
Michael Richardson
Michael Schiebe

 

LOB PINE AWARD

Ellen Stewart

 

SERVICE AWARDS

COMMUNITY DESIGN EXCELLENCE AWARD
Paul Labovitz

HWS Cleveland Award
Ally Czechowicz

SUPPORT OF EMERGING PROFESSIONALS AWARD
Joan MacLeod

 


THEODORE WIRTH AWARD FOR EXCELLENCE IN PARKS

Don Ganje

 

WOMEN IN LANDSCAPE ARCHITECTURE (WILA-MN)
STUDENT LEADERSHIP AWARD

 Solange Guillaume