ANALYSIS AND PLANNING

Washington Square Park
Coen+Partners
Honor Award

Lead Consultant
Shane Coen

Consultants
El Dorado Architects - Architect
HR&A - Economic Impact Analysis

aw17-ap337-washington-square-park-500

 


South Service Area Master Plan
Minneapolis Park and Recreation Board and Confluence
Merit Award

Lead Consultant
Adam Regn Arvidson, FASLA

Consultants
PORS Consulting 
Park Management Consultant

aw17-ap335-south-service-area-500

 


Lake Calhoun/Bde Maka Ska - Lake Harriet Master Plan
Perkins+Will
Merit Award

Lead Consultant
Ana Nelson

Consultants
Toole Design Group
KC Aitkins - Access and Circulation
Barr Engineering
Nathan Campeau - Natural Resources
ETM Associates
Tim Marshall - Events and Enterprise
Hess Roise - Charlene Roise, Cultural and Historical Resources

aw17-ap287-lakes-calhount-harriett-500

 


North Minneapolis Greenway Demonstration Project
WHR
Merit Award

Lead Consultant
Carrie Christensen

Consultants
Street Plans Collaborative
Community Engagement Support - Materials Selection

aw17-ap319-north-minneapolis-greenway-500

 
COMMUNICATIONS

Minneapolis Downtown East
Perkins+Will
Honor Award

Lead Consultant
Ben Sporer

Consultant
James Vos and Steve Dorgan - Real Estate Advisors

aw17-com289-downtown-east-500

 


The Lake Minnetonka Guide to Shoreline Gardens
Urban Ecosystems
Merit Award

Lead Consultant
Samuel Geer
Michael Keenan

 aw17-com307-lake-minntonka-500

 
GENERAL DESIGN

Maple Grove Central Park
Damon Farber Associates
Honor Award

Lead Consultant
Tom Whitlock

Consultants
U+B Architecture & Design Architects - Architects
Stantec Consulting Services - Ice Rink Engineers
Sunde Engineering PLLC - Civil Engineers
Nelson-Rudie & Associates, Inc. - Structural, Mechanical and Electrical Engineers
Water in Motion, Inc. - Irrigation Designers
RJM Construction - General Contractor
Midwest Landscapes - Landscape and Irrigation Contractor
Landscape Structures, Inc. - Playground Contractor
Rink-Tec International, Inc. - Ice Rink Contractor
Global Specialty Contractors, Inc. - Splash Pad Contractor

aw17-gd342-maple-grove-central-park-500

 


Eloise Butler Wildflower Garden Wetland Boardwalk
Cuningham Group Architecture
Merit Award

Lead Consultant
James Robin
David Motzenbecker

Consultants
Meyer Borgman and Johnson, Inc. - Structural Engineers
Pierce Pini & Associates, Inc. - Civil Engineering
Wickcraft Company - Boardwalk Fabricator
Trail Source - Boardwalk Installer
Conservation Corps Minnesota and Iowa - Installation (w/Trail Source)
Arbor Wood - Thermally Treated Wood Provider
Intectural - Sales Rep for Arbor Wood
Hillside Harvest, LLC - Lumber Milling
Scheftel Construction - Lumber Milling
Project Technical Advisory Committee - Project Advisory Participants
Friends of the Wild Flower Garden, Inc. - Project Advisory Participants and Donors

aw17-gd283-eloise-butler-500

 


Fortune 500 Company Research & Development Building
Damon Farber
Merit Award

Lead Consultant
Chuck Evens

Consultants
Mainline Consulting
Irrigation Design

aw17-gd291-fortune-500-company-500

 


Minnesota Military Family Tribute
HGA Architects and Engineers
Merit Award

Lead Consultant
Theodore Lee, ASLA

Consultants
James Goblirsch, AIA, LEED AP - Principal
Emanouil Spassov, ASLA, PLA, LEED AP - Design Team - landscape architecture
Trygve Hansen, ASLA, PLA, LEED AP - Design Team - landscape architecture
Brad Roath, PE - Civil Engineer
Eric Amel, AIA - Design Team - architecture
Meisinger Construction Co., Inc. - General Contractor
Kamish Excavation, Inc. - Earthwork - Demolition Contractor
Margolis Company - Landscape Contractor
Northway Irrigation, Inc. - Irrigation Contractor
Bulach Custom Rock, LLC - Concrete Contractor
Choice Electric, Inc. - Electrical Contractor
Stone & Steel Design - Story Stone Engraver
MG McGrath, Inc. - Gold Star Table Fabricator
Advantage Signs & Graphics, Inc. - Interpretive Signage Fabricator
Braun Interec Corporation - Geotechnical Inspection Services

aw17-gd265-military-family-tribute-500

 


Freedom Square
Ten x Ten
Merit Award

Lead Consultant
Maura Rockcastle

Consultants
4RM+ULA - Architectural Design
Juxtaposition Arts - Consultation and Fabrication
Envirotech Construction - Contractor
Radius Track Corporation - Fabrication and Engineering Service

 aw17-gd333-freedom-square-500

 
RESIDENTIAL DESIGN

Twin Lake
D/O with Adam Regn Arvidson
Honor Award

Lead Consultant
Adam Regn Arvidson, FASLA

Consultants
Nicholas Kramer Associate AIA - Designer
Ashley Mare Peterson Associate AIA - Designer
Terra Vista - General Contractor

aw17-res322-twin-lake-500

 


Arden Drive
Coen+Partners
Merit Award

Lead Consultant
Shane Coen

Contractors
Richard Holz, Inc. - Contractor

aw17-res331-arden-drive-500

 


The Rose; Sustainable Design for All
Emmons & Olivier Resources, Inc.
Merit Award

Lead Consultants
Kevin Biehn
Brad Aldrich

Consultants
MSR Design - Project Architect

 aw17-res315-the-rose-500

 
UNBUILT WORKS

KAFD Environs Study
Coen+Partners
Merit Award

Lead Consultant
Shane Coen

Consultants
Shubin Donaldson - Architect
Arup - Engineering
Guy Nordenson - Structural Engineering
Rider Levett Bucknall - Cost Estmating

aw17-ubw328--kafd-500

 


Boulder Lake Environmental Learning Center Master Plan
Perkins+Will
Merit Award

Lead Consultant
Ana Nelson

Consultants
Gausman & Moore
Jim Mannning - Mechanical and Electrical Engineering

 aw17-ubw288-boulder-lake-500

 
PEOPLE'S CHOICE

River of Birds
Kimley-Horn

Lead Consultant
Jennifer Krantz

Consultants
Knutson Construction

aw17-pc304-river-of-birds-500