WILA-MN

PROFESSIONAL DESIGN AWARDS

ANALYSIS AND PLANNING

Washington Square Park
Coen+Partners
Honor Award

Lead Consultant
Shane Coen

Consultants
El Dorado Architects - Architect
HR&A - Economic Impact Analysis

South Service Area Master Plan
Minneapolis Park and Recreation Board and Confluence
Merit Award

Lead Consultant
Adam Regn Arvidson, FASLA

Consultants
PORS Consulting 
Park Management Consultant

Lake Calhoun/Bde Maka Ska - Lake Harriet Master Plan
Perkins+Will
Merit Award

Lead Consultant
Ana Nelson

Consultants
Toole Design Group
KC Aitkins - Access and Circulation
Barr Engineering
Nathan Campeau - Natural Resources
ETM Associates
Tim Marshall - Events and Enterprise
Hess Roise - Charlene Roise, Cultural and Historical Resources

North Minneapolis Greenway Demonstration Project
WHR
Merit Award

Lead Consultant
Carrie Christensen

Consultants
Street Plans Collaborative
Community Engagement Support - Materials Selection

COMMUNICATIONS

Minneapolis Downtown East
Perkins+Will
Honor Award

Lead Consultant
Ben Sporer

Consultant
James Vos and Steve Dorgan - Real Estate Advisors

The Lake Minnetonka Guide to Shoreline Gardens
Urban Ecosystems
Merit Award

Lead Consultant
Samuel Geer
Michael Keenan

GENERAL DESIGN

Maple Grove Central Park
Damon Farber Associates
Honor Award

Lead Consultant
Tom Whitlock

Consultants
U+B Architecture & Design Architects - Architects
Stantec Consulting Services - Ice Rink Engineers
Sunde Engineering PLLC - Civil Engineers
Nelson-Rudie & Associates, Inc. - Structural, Mechanical and Electrical Engineers
Water in Motion, Inc. - Irrigation Designers
RJM Construction - General Contractor
Midwest Landscapes - Landscape and Irrigation Contractor
Landscape Structures, Inc. - Playground Contractor
Rink-Tec International, Inc. - Ice Rink Contractor
Global Specialty Contractors, Inc. - Splash Pad Contractor

Eloise Butler Wildflower Garden Wetland Boardwalk
Cuningham Group Architecture
Merit Award

Lead Consultant
James Robin
David Motzenbecker

Consultants
Meyer Borgman and Johnson, Inc. - Structural Engineers
Pierce Pini & Associates, Inc. - Civil Engineering
Wickcraft Company - Boardwalk Fabricator
Trail Source - Boardwalk Installer
Conservation Corps Minnesota and Iowa - Installation (w/Trail Source)
Arbor Wood - Thermally Treated Wood Provider
Intectural - Sales Rep for Arbor Wood
Hillside Harvest, LLC - Lumber Milling
Scheftel Construction - Lumber Milling
Project Technical Advisory Committee - Project Advisory Participants
Friends of the Wild Flower Garden, Inc. - Project Advisory Participants and Donors

Fortune 500 Company Research & Development Building
Damon Farber
Merit Award

Lead Consultant
Chuck Evens

Consultants
Mainline Consulting
Irrigation Design

Minnesota Military Family Tribute
HGA Architects and Engineers
Merit Award

Lead Consultant
Theodore Lee, ASLA

Consultants
James Goblirsch, AIA, LEED AP - Principal
Emanouil Spassov, ASLA, PLA, LEED AP - Design Team - landscape architecture
Trygve Hansen, ASLA, PLA, LEED AP - Design Team - landscape architecture
Brad Roath, PE - Civil Engineer
Eric Amel, AIA - Design Team - architecture
Meisinger Construction Co., Inc. - General Contractor
Kamish Excavation, Inc. - Earthwork - Demolition Contractor
Margolis Company - Landscape Contractor
Northway Irrigation, Inc. - Irrigation Contractor
Bulach Custom Rock, LLC - Concrete Contractor
Choice Electric, Inc. - Electrical Contractor
Stone & Steel Design - Story Stone Engraver
MG McGrath, Inc. - Gold Star Table Fabricator
Advantage Signs & Graphics, Inc. - Interpretive Signage Fabricator
Braun Interec Corporation - Geotechnical Inspection Services

Freedom Square
Ten x Ten
Merit Award

Lead Consultant
Maura Rockcastle

Consultants
4RM+ULA - Architectural Design
Juxtaposition Arts - Consultation and Fabrication
Envirotech Construction - Contractor
Radius Track Corporation - Fabrication and Engineering Service

RESIDENTIAL DESIGN

Twin Lake
D/O with Adam Regn Arvidson
Honor Award

Lead Consultant
Adam Regn Arvidson, FASLA

Consultants
Nicholas Kramer Associate AIA - Designer
Ashley Mare Peterson Associate AIA - Designer
Terra Vista - General Contractor

Arden Drive
Coen+Partners
Merit Award

Lead Consultant
Shane Coen

Contractors
Richard Holz, Inc. - Contractor

The Rose; Sustainable Design for All
Emmons & Olivier Resources, Inc.
Merit Award

Lead Consultants
Kevin Biehn
Brad Aldrich

Consultants
MSR Design - Project Architect

UNBUILT WORKS

KAFD Environs Study
Coen+Partners
Merit Award

Lead Consultant
Shane Coen

Consultants
Shubin Donaldson - Architect
Arup - Engineering
Guy Nordenson - Structural Engineering
Rider Levett Bucknall - Cost Estmating

Boulder Lake Environmental Learning Center Master Plan
Perkins+Will
Merit Award

Lead Consultant
Ana Nelson

Consultants
Gausman & Moore
Jim Mannning - Mechanical and Electrical Engineering

PEOPLE'S CHOICE

River of Birds
Kimley-Horn

Lead Consultant
Jennifer Krantz

Consultants
Knutson Construcation

 

STUDENT DESIGN AWARDS

Revive, Missouri Mines State Historic Site
Fei Liu
Merit Award

Water Susurrus
Morgan Mangelsen
Merit Award

 

STUDENT ACADEMIC AWARDS

Madeline Goldkamp
Honor Award

Ethan McKnight
Merit Award

Yuqi Yan
Merit Award

 

SERVICE AND RECOGNITION AWARDS

Lob Pine Award
Regina Bonsignore

Community Design Excellence Award
Robert Engstrom

H.W.S. Cleveland Award
Elizabeth (Liz) Hixson

Women in Landscape Architecture - MN Student Leadership Award
Alexandra Olson

Women in Landscape Architecture - MN Student Diversity Scholarship Award
Norman Palacious Jr.

Theodore Wirth for Excellence in Parks Award
Peggy Lynch

 

PROFESSIONAL DESIGN AWARDS

ANALYSIS AND PLANNING

9th Street, Lawrence, Kansas
Coen + Partners
Merit Award

Lead Consultant
Shane Coen

Consultants
El Dorado Architects - Architect
Jelly Kindscher - Ecologist

Trunk Highway 100 Visual Quality Manual, St. Louis Park, Minnesota
LHB, Inc.
Merit Award

Lead Consultant
Lydia Major

Consultants
Avenue Design Partners - Transportation Planning
City of St. Louis Park - Community Advisors

GENERAL DESIGN

Surly Destination Brewery and Beer Gardens
HGA Architects and Engineers
Honor Award

Lead Consultant
Theodore Lee

Consultants
HGA Architects and Engineers: Ross Atheimer, PLA, ASLA; Erica Christenson, PLA, ASLA Design Landscape Architect
HGA Architects and Engineers: Theodore Lee, PLA, ASLA; Emanouil Spassov, PLA, ASLA; Tryg Hansen, PLA, ASLA; Stephen Himmerich, ASLA
Landscape Architecture Team: HGA Architects and Engineers
HGA Architects and Engineers: Steven Dwyer, AIA - Design Architect
HGA Architects and Engineers: Mia Blanchett, AIA - Principal-in-charge
HGA Architects and Engineers: Kenny Horns, PE - Civil Engineer
McGough Construction - General Contractor
Margolis Company - Landscape
Structures Hardscape Specialists - Hardscape
Flare Fountains - Water Feature
Zoran Mojsilov - Sculpture Artist
Albers Commercial Kitchen Services - Fire Cauldron
Paul Crosby - Photography
Corey Gaffer - Photography

Sky Habitat, Bishan, Singapore
Coen + Partners
Merit Award

Lead Consultant
Shane Coen

Consultants
Safdie Architects - Architecture
RSP Architects Planners & Engineers Pte Ltd - Engineer

Van Buren, Van Buren, Maine
Coen + Partners
Merit Award

Lead Consultant
Shane Coen

Consultants
Snow Kreilich Architects - Architecture

Hanifl Family Wild Woods, Apple Valley, Minnesota
DF/
Merit Award

Lead Consultant
Matt Wilkens

Consultants
Mattson Macdonald Young, Inc. - Structural Engineers
Pierce Pini + Associates, Inc. - Consulting Civil Engineers
PCL Construction Services - General Contractor
Whole Trees Architecture - Wholetree Subcontractor
Margolis Company - Landscape Contractor
Dave Harris Construction, Inc. - Boulder Wall Subcontractor
DF/, Hanifl-Family-Wild-Woods-Mn-Zoo

Noguchi Fountain Sculpture Garden, Macalester College, Janet Wallace Fine Arts, St. Paul, MInnesota
HGA Architects and Engineers
Merit Award

Lead Consultant
Emanouil Spassov

Consultants
HGA Architects and Engineers, Tim Carl, AIA - Design Architect
HGA Architects and Engineers, Jonathan Wacker, P.E. - Structural Engineer
HGA Architects and Engineers, Erik Hansen, P.E. - Civil Engineer
HGA Architects and Engineers, Ariane Laxo, ID+C, EDAC - Interior Designer
Kristin Cheronis, Inc., Kristin Cheronis - Art Conservator
McGough Construction - General Contractor
Arteka Co, LLC - Landscape Contractor
Structures Hardscape Specialists - Hardscape Contractor
HGA, Noguchi-Fountain-Sculpture-Garden

RESIDENTIAL DESIGN

Paradise Valley, Arizona
Coen + Partners
Merit Award

Lead Consultant
Shane Coen

Consultants
Charles R. Stinson Architects - Architecture

Watermill, New York
Coen + Partners
Merit Award

Lead Consultant
Shane Coen

Consultants
Andrew Berman Architects - Architecture

UNBUILT WORKS

Automata, Chicago, IL
Ten x Ten
Honor Award

Lead Consultants
Maura Rockcastle + Ross Altheimer

Consultants
Dave Reife: Studio Indefinite - Interactive installation design
Siobahn Rockcastle: Lipid Lab - Kiosk technology integration

Rockpile Museum, Gillette, Wyoming
Ten x Ten
Merit Award

Lead Consultants
Maura Rockcastle + Ross Altheimer

Consultants
MSR Architects - Team Lead and Architect
KLJ Engineering - Civil Engineering
EAPC Architects and Engineers - Local Architect, Structural, MEP Engineering
Groathouse Construction, Inc. - Cost estimation and Construction Management

Made in Kenosha, Kenosha, Wisconsin
Matt Tucker
Merit Award

Lead Consultant: Matt Tucker

COMMUNICATIONS

Nature 3.X
Matthew Tucker
Merit Award

PEOPLES' CHOICE

Eloise Butler Wildflower Garden and Bird Sanctuary Wetland, Minneapolis, MN
Cuninghm Group Architecture, Inc.

Landscape Architect: James Robin

Consultants:
Cuninghm Group Architecture, Inc. - David Motzenbecker (Landscape Architect) and Bret Wieseler (Landscape Designer)
Meyer Borgman and Johnson, Inc. - Structural Engineers
Pierce Pini & Associates, Inc. - Civil Engineering
Wickcraft Company - Boardwalk Fabricator
Trail Source - Boardwalk Installer
Conservation Corps Minnesota and Iowa - Installation (w/Trail Source)
Arbor Wood - Thermally Treated Wood Provider
Intectural - Sales Rep for Arbor Wood
Hillside Harvest, LLC. - Lumber Milling
Scheftel Construction - Lumber Milling

STUDENT DESIGN AWARDS

Restless Waters, Charleston, SC
Nicole Ponath
Merit Award

STUDENT ACADEMIC AWARDS

Honor Award
Xiye Mou

Merit Award
Bridget Ayers-Looby
Jonathan Fillmore
Christopher Lybeck

SERVICE AND RECOGNITION AWARDS

Lob Pine Award
Frank Fitzgerald

HWS Cleveland Award
Nicole Peterson

Minnesota Women In Landscape Architecture (WILA-MN) 
Student Leadership Award
Mya Kesler

Theodore Wirth Award For Excellence In Parks
William Sanders, FASLA

PROFESSIONAL DESIGN AWARDS

ANALYSIS AND PLANNING

Central Mississippi Riverfront Regional Park Master Plan, Minneapolis, Minnesota
SRF Consulting Group, Inc.
Honor Award

Duluth Parks and Recreation Master Plan, Duluth, Minnesota
Hoisington Koegler Group Inc.
Merit Award

The Peter Mitchell Landscape Framework Plan, Mesabi Iron Range, Northeastern Minnesota
Steve Durrant, LLC
Merit Award

GENERAL DESIGN

Owensboro Health System Campus, Owensboro, Kentucky
HGA
Award of Excellence

Target Field Station Square, Minneapolis, Minnesota
SEH, Inc.
Honor Award

University of St. Thomas: Anderson Student Center, Anderson Athletic & Recreation Complex, Fowler Veranda, Quad Renovation, & Monahan Plaza, Saint Paul, Minnesota
DAMON FARBER
Merit Award

Valparaiso Downtown Central Park Plaza, Valparaiso, Indiana
SEH, Inc.
Merit Award

The Pond at Tartan Crossing, Oakdale, Minnesota
City of Oakdale, Design by SEH, Inc.
Merit Award

RESIDENTIAL DESIGN

Tulsa Residence, Tulsa, Oklahoma
Coen + Partners
Honor Award

Nic on Fifth, Minneapolis, Minnesota
DAMON FARBER
Merit Award

COMMUNICATIONS

Mined Land: A Short Field, Mesabi Iron Range, Northern Minnesota
University of Minnesota
Honor Award

UNBUILT WORKS

Marshall Riverfront Park and Operations Center, Minneapolis, Minnesota
Coen + Partners
Merit Award

Peavey Plaza, Minneapolis, Minnesota
oslund.and.assoc.
Merit Award

 

STUDENT DESIGN AWARDS

Dredge Duluth, Duluth, Minnesota
Alex Hill and Jodi Refsland
Honor Award

EMERGE Lab - Urban Ecology Research Park, Chicago, Illinois
Sarah Hayosh and Mya Kesler
Merit Award

The Water Experience, Chicago, Illinois
Michael Jones and Jonathan Fillmore
Merit Award

 

STUDENT ACADEMIC AWARDS

Honor Award
Jody Rader
Shannon Sawyer

Merit Award
Rachel Burand
Jodi Refsland

 

SERVICE AND RECOGNITION AWARDS

Lob Pine Award
Bryan Carlson

Community Design Excellence Award
Colleen Carey

HWS Cleveland Award
Andrew Montgomery

Minnesota Women In Landscape Architecture (WILA-MN) 
Student Leadership Award
Bridget Ayers-Looby

Public Service Award
Orlyn Miller

Theodore Wirth Award For Excellence In Parks
Peter Olin

 

 

PROFESSIONAL DESIGN AWARDS

ANALYSIS AND PLANNING

Strategic Stormwater Solutions for Transit‐Oriented Development, Green Line LRT Corridor, Minneapolis and Saint Paul, Minnesota
SRF Consulting Group, Inc.
honor award

Great River Passage Master Plan, Saint Paul, Minnesota
City of Saint Paul Department of Parks and Recreation Design and Construction Division
merit award

Nicollet Corridor Analysis and Vision, Minneapolis, Minnesota
Hammel Green and Abrahamson, Inc.
merit award

RiverFIRST Framework Plan and Priority Projects, Minneapolis, Minnesota
Tom Leader Studio
merit award

Winona+Riverfront Vision Plan, Winona, Minnesota  
University of Minnesota Center for Changing Landscapes
merit award

GENERAL DESIGN

University of Minnesota Biomedical Discovery District and Cardiovascular and Cancer Research Facility, Minneapolis, Minnesota
Damon Farber Associates
award of excellence

American Swedish Institute, Minneapolis, Minnesota
Hammel Green and Abrahamson, Inc.
honor award 

University of Minnesota Amplatz Children's Hospital, Minneapolis, Minnesota
Damon Farber Associates
merit award 

Hazelden Ignatia Courtyard, Center City, Minneapolis
LHB, Inc.
merit award 

MCTC Fine Arts Plaza, Minneapolis, Minnesota
LHB, Inc.
merit award

RESIDENTIAL DESIGN 

Wood House, Chicago, Illinois
Coen + Partners
honor award

UNBUILT WORKS 

Movement on Main, Syracuse, New York
Coen + Partners
merit award

PEOPLE'S CHOICE AWARD 

Bruce Vento Nature Sanctuary
City of Saint Paul Department of Parks and Recreation
people's choice award

Great River Passage Master Plan, Saint Paul, Minnesota
City of Saint Paul Department of Parks and Recreation Design and Construction Division
people's choice award

 

STUDENT DESIGN AWARDS

"Everywhere, Nowhere" ‐ Urban Brownfield Transformation & Willamette Falls Rediscovery, Oregon City
Hang Su
merit award

 

STUDENT ACADEMIC AWARDS

HONOR AWARD
Amber Hill
Erin Garnass-Holmes

MERIT AWARD
Michael Richardson
Michael Schiebe

 

LOB PINE AWARD

Ellen Stewart

 

SERVICE AWARDS

COMMUNITY DESIGN EXCELLENCE AWARD
Paul Labovitz

HWS Cleveland Award
Ally Czechowicz

SUPPORT OF EMERGING PROFESSIONALS AWARD
Joan MacLeod

 


THEODORE WIRTH AWARD FOR EXCELLENCE IN PARKS

Don Ganje

 

WOMEN IN LANDSCAPE ARCHITECTURE (WILA-MN)
STUDENT LEADERSHIP AWARD

 Solange Guillaume